Namísto obvinění starosty řešili zastupitelé facebook.

Policie ČR doručila na obecní úřad usnesení o zahájení trestního stíhání,  v němž tvrdí, že starosta MVDr. Dušan Horák se dopustil porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. Logicky by tedy starosta, vůči němuž bylo v souvislosti s výkonem jeho funkce a správou veřejných financí, zahájeno trestní řízení,  měl odstoupit nebo být odvolán, dokud se celá záležitost nevyjasní.

Pro většinu zastupitelů v Mutěnicích je ovšem něco takového naprosto nepochopitelné. Radní Milan Mráz přednesl “plamennou řeč” o presumpci neviny a starostu “politoval” i zastupitel Petr Blaha. Bohužel se ukázalo, že většina zastupitelů si plete víru s politikou. Jenomže jak už řekl Karel Kryl: “politikům se nevěří, politici se prověřují”.

A pan starosta při prověřování policií ČR jednoznačně neuspěl. Je nutno podotknout, že policií ČR nejsou ani zaměstnanci obce ani podporovatelé Svobodných v Mutěnicích.

Celá věc je nyní v rukou justice a jejích úředníků. Všichni soudní lidé v tomto státě vědí, co to znamená. Může se to táhnout roky. Ostatně kauza Davida Ratha, která je dnes u ústavního soudu, je veřejnosti dobře známá. Jak se pokoušela zastupitelům vysvětlit paní Skočíková, “míč je na jejich hřišti”. Ano možná je starosta nevinný a nic nespáchal, ale možná vinný je a co pak? Není v případě, že jde o obecní peníze a rozpočet v řádu miliónů, který jakožto obecní úředník spravuje, “pouhá víra v jeho nevinu” tak trochu přepych, který si nemůžeme dovolit?

To co pan Mráz nechtěl pochopit je, že tady opravdu nejde o to, zda je starosta vinný či nevinný, jde o to zda je důvěryhodný. A to v současnosti prostě není. Kdyby byl Dušan Horák tím, co nazval pan Brožovič „normálním“ zastupitelem a politikem, musel by to  sám uznat. Projevil by dostatek soudnosti a netlačil své kolegy, aby spoléhali pouze na svou “víru v něj” a odstoupil by z funkce.

Každá politická kariéra je, jakožto funkce veřejná, spojena s rizikem náhlého konce. Funkce v politice by neměla být něco čemu se říká  “jistá práce”. Ostatně i proto mají politici v této zemi poměrně vysoké platy. Starosta je námi občany placen za řádný výkon svého úřadu a k tomu patří i možnost, že bude nucen své jednání vysvětlovat jak občanům, tak policii a popřípadě se svého úřadu vzdát. Je to sice nepříjemné, ale každé povolání má své nepříjemné stránky a pokud není MVDr. Horák se svou profesí politika a veřejného úředníka spokojen, může ji změnit stejně jako každý z nás.

Ovšem toho, že by starosta či snad zastupitelé reagovali adekvátně a odpovědně  na vzniklou situaci se občané naprosto nedočkali. Za to se dověděli spoustu nepodstatných informací o tom, jaké maily panu starostovi chodí, jak se bude proti nim bránit. Dověděli se, co kdo kdy psal na facebooku. Ano nepletete se, to je to médium, o němž pan starosta i někteří další zastupitelé před časem prohlašovali, že jej nečtou a je určen pro duševně choré.

Zkrátka Dušan Horák a část zastupitelů obce udělali vše proto, aby odvrátili pozornost od faktu, že ten, kdo byl nachytán na švestkách nejsou Svobodní, ale právě starosta Horák.

A že bez ohledu na to, zda se dopustil chyby úmyslně či neúmyslně, měl by se on i ostatní zastupitelé konečně chytit za nos a vyvodit z ní politické důsledky.

Související texty:

Bylo se mnou zahájeno trestní řízení. Prohlásil starosta obce Mutěnice.

Zastupitelé podpořili předražené investice i nevýhodnou smlouvu.

Podklady pro zastupitele-přeložka kanalizace u základní školy.