Dluhy se musí splácet i v Mutěnicích

Hlavním bodem tohoto mimořádného jednání zastupitelstva konaného dne 23.10.2019 bylo zpeněžení domu manželů H. na ulici Slovácká a umoření dluhu původem z trestné činnosti vůči ZŠ a MŠ Mutěnice.

Zastupitelům byla předložena nabídka firmy ze Šardic, která za dům nabízený prostřednictvím inzertních portálů hodlala zaplatit pouze dva miliony, namísto požadovaných milionů tří s tím, že v něm dlužníky nechá nadále bydlet.

Konkurzní správce nám před zasedáním poskytl informace o tom, jak probíhá prodej a na žádost p. Rozehnala i čísla o výši dluhu. Z jím dodaných podkladů vyplynulo, že pokud dům prodáme se třetinovou slevou za 2 mil., tak po odpočtu nákladů dostaneme zpět téměř celou dlužnou částku. Stávající dluh po prodeji sklepa a pozemků podle něj činí cca 1,7 mil. Dále uvedl, že prodej nemovitosti provázejí obstrukce ze strany dlužníků, kdy tito brání potencionálním zájemcům v prohlídce nemovitosti a vyhrožují jim napadením prodeje u soudu.

Za snížení ceny a rychlý prodej orodovala také ředitelka ZŠ Mgr. Kujová spolu s právníkem Mgr. Jurečkou (zdá se, že se vždy objeví, když má obec někomu odpouštět dluhy).

Tento, na první pohled bohulibý záměr, však nakonec spadl pod stůl. Ukázalo se totiž, že čísla dodaná konkurzním správcem zastupitelům jsou nepravdivá. V diskuzi vyšlo najevo, že dlužníci obci dluží o 700 tis. více, tedy celkem 2,4 mil. korun. S ohledem k majetkovým poměrům dlužníků je tedy jasné, že prodej domu pod cenou by znamenal faktické odpuštění významné části dluhu. Poslední hřebíček do rakve tomuto záměru vrazil jeden ze zájemců, který těsně před zastupitelstvem starostovi sdělil, že firmu ze Šardic přeplatí.

Pan Rozehnal se nakonec vyjádřil v tom smyslu, že konkurzní správce by měl řádně plnit své povinnosti. Tzn., aby si sjednal pořádek s dlužníky a nemovitost prodal za co možná nejvyšší cenu. Minimálně za takovou, která pokryje celou pohledávku. Vzhledem k množství zájemců by to neměl být problém. Koneckonců je za to náležitě ohodnocen.

Kauza „Přeložka kanalizace u ZŠ“

V bodě různé starosta veřejnost informoval, že byl dne 23.10.2019 již podruhé Okresním soudem v Hodoníně zproštěn obžaloby v kauze „Přeložka kanalizace u ZŠ“.

Soudkyně okresního soudu tentokrát sice připustila, že se obžalovaní pohybovali za hranou zákona a že si počínali úmyslně nedbale, ale že toto chování dle jejího názoru trestným činem není. Státní zástupce i nadále trvá na svém, že starosta a spol. jsou vinni hned z několika trestných činů proti majetku obce a znovu podal odvolání na Krajský soud v Brně, který už jednou osvobozující rozsudek zrušil.