Ing. Petra Fialová

Jak to dělají jinde – Velké Meziříčí

Poslední dobou se u nás v Mutěnicích neustále opakují témata „Rozhledna, dětské hřiště, schody do kostela“ a vedou se kolem nich dalekosáhlé diskuse. O jejich potřebnosti, o jejich ceně, kdo to zaplatí, atd.

Přiblížím Vám nyní, jak to řešili  ve Velkém Meziříčí. Schody do kostela jsem sice neviděla, ale viděla jsem jejich novou dominantu – rozhlednu, která byla dokončena v letošním roce a slavnostně otevřena v červnu. Tyčí se na vysoko položeném místě – Fajtově kopci, známém lyžařském středisku, v nadmořské výšce 552 m.n.m a to do výše 36 m.

CIMG1154

 

Rozpočet projektu rozhledny byl 9,4 mil. Kč, přičemž příspěvek EU činil 5,3 mil. Kč . Zbylé prostředky, tedy 4,1 mil. Kč, byly z části získány veřejnou sbírkou. Darovat bylo možno jakoukoliv částku již od 1 koruny s tím, že dárci částky nad 500,- dostali volný vstup na rozhlednu po dobu 10 let v doprovodu jedné osoby a jména dárců nad 2000,- jsou zveřejněna na nerezových tabulkách na jednotlivých schodech a tito mají volný vstup po dobu 10 let v doprovodu 4 osob. Detailnější informace najdete zde: http://www.skivm.cz/cs/rozhledna-schody.
 

Vstup na rozhlednu je řešen samoobslužným automatem, který přijímá bankovky a mince až do hodnoty 200,- Kč. Cena vstupu pro dospělou osobu činí 20,- Kč. Samotná rozhledna čítá 175 schodů a váží 42 tun. Má kovovou konstrukci a je z ní nádherný výhled na Velké Meziříčí a jeho okolí. Krom toho podsada rozhledny slouží také jako veřejné WC, úschovna/půjčovna sportovních a turistických potřeb, doplňkový prodej map, suvenýrů, balených nápojů a potravin.

Dalším, velmi zajímavým místem k návštěvě, je i jedno ze 7 dětských hřišť, které město vybudovalo v letech 2009 – 2010, a opět s využitím evropských dotací.

CIMG1181 Celkový rozpočet sítě dětských hřišť činil 6,8 mil. Kč, příspěvek EU 4,4 mil. Kč a z veřejných prostředků 2,4 mil. Kč. V rámci projektu tedy vzniklo celkem 7 nových hřišť. 6 tzv. „malých“ klasických dětských hřišť s certifikovaným mobiliářem a jeden dětský areál, ve kterém se doplňují hrací prvky pro děti a sportovně – dopravní prvky dětského dopravního hřiště.

Právě onen dětský areál o ploše více jak 7 tis. m², který je v těsném sousedství 2 základních škol, jsem navštívila. Kromě toho, že tento areál můžou zdarma využívat všichni občané a především děti, pro které je určeno, tak je toto hřiště využíváno i pro potřeby dopravní výuky ve výše zmíněných školách.

Součástí je spousta herních prvků, mimo zmíněného dopravního hřiště jsou to ještě navíc skluzavky, domečky, kreslící tabule, houpačky pro větší i pro menší, pískoviště, malá lezecká stěna. Pro mládež dva pingpongové stoly, basketbalový koš. V jednom z rohů se nalézá lanové centrum. Zbylo místo i pro jeden tenisový kurt a nezbytné zákoutí s lavičkami pro rodiče. V objektu se nacházejí záchody. Areál je téměř ze všech stran obklopen stromy a z ulice jen nízkým plotem. Domácí mazlíčkové jsou zakázáni a o toto vše se stará správce, který bydlí přímo u hřiště.

Vážení, posuďte a porovnejte sami, co tu máme, co tu plánujeme, za kolik to bude a z jakých prostředků.