Jak to děláme v Mutěnicích

Komentář k V. jednání obecního zastupitelstva 23.6.2015

Pan starosta a místostarosta mají pravděpodobně telepatické schopnosti

neboť na místo, aby se hlasovalo na začátku jednání o zařazení čtyř bodů od Svobodných, hlasovalo se pouze o dvou. Pan starosta totiž věděl, že mezi zastupiteli není žádný, který by považoval “Analýzu dotací”  za užitečnou věc, kterou nic neztratíme, a “Plán rozvoje obce” za nadbytečný dokument nebo třeba obráceně. A tak díky této jistotě nechal o obou návrzích hlasovat najednou jako „o návrhu pana Vagundy.“ Mimochodem tak rozsáhlá debata o tom, proč je zbytečné o něčem debatovat, defakto ještě před zahájením jednání, se hned tak nevidí. Abyste předvedli něco podobného potřebujete mít v komunální politice opravdu dlouholetou praxi.

Pan místostarosta si zase byl zcela jist, že mezi 14 zastupiteli není ani jediný, který by se chtěl bavit pouze o vyřazení rozhledny z rozpočtu  a schody do kostela řešit nechtěl, případně naopak.

Prostě usoudil, že je to jedno rozpočtové opatření, a kdo se nechce bavit o vyřazení rozhledny, nechce nic slyšet ani o schodech a naopak.

Chápu, že po 16 letech v zastupitelstvu asi získáte nějaké ty mimořádné schopnosti a zkrátka víte, co si ostatní kolegové myslí. Třeba se příště bude hlasovat najednou o všech čtyřech návrzích jako “o návrzích od Svobodných“. Teď tu shodu pravda pan Ištvánek trochu pokazil tím, že o “návrhu pana Vagundy” se bavit chtěl. Otázka zní, jestli je tento postup za použití telepatie proceduálně správný. Dovolíme si pochybovat, ale nevíme, možná pan Mgr. Charuza ví….., ale nepoví.

“Strategický plán rozvoje obce, je plán pro plán”

… pravil pan starosta.

Další novinkou je, že podle pana starosty obec Mutěnice už dlouhodobý plán rozvoje obce vlastně má. Je jím dokument sdružení „VITIS“ (mikroregion sdružující obce Mutěnice, Čejkovice a Velké Bílovice) z roku 2003 a s tím si ještě hezkých pár let vystačí. My jsme si sice mysleli, že takovéto sdružení obcí se zakládají kvůli specifickým cílům, která mají tyto obce společné, a že to nemá co dělat s tím, jak například hodlá obec Mutěnice  naložit  s pozemkem staré školy,  zda bude budovat jedno či dvě dětská hříště, zda plánuje stavět dům pro seniory, či postupně opravovat budovu fotbalového klubu (prostě věci v dohledné době 3-5 let). Ale pan starosta to díky svým zkušenostem ve funkci ví naštěstí lépe, nebo spíš tomu věří on sám a s ním bohužel také většina zastupitelů.

Možná se plete i zákonadárce, když v zákoně o obcích na prvním místě dává pravomoc zastupitelstvu obce schvalovat program rozvoje obce a teprve po té schvalovat rozpočet. V Mutěnicích to vedeme jinak, jednou do roka 7 dní před zastupitelsvem občany pěkně překvapíme a předložíme jim seznam investičních akcí v rámci rozpočtu obce.

K jakým cílům tyto investice vedou a proč vedení obce hodlá investovat  právě sem a ne jinam, tím je netrápíme, neboť  když cíl není známý, nezbývá nic jiného než být spokojený.

Luxusní výhled pro Turisty

Rozhled, za který ve městě Kopřivnici zaplatili cca 650 000,- Kč,  budeme mít v Mutěnicích za 4 mil. Kč (dle projektu).

Turisti možná budou “chrochtat” blahem, otázka je, jak nadšeni budou občané Mutěnic až si bude obec brát úvěr na výkup pozemků. Mimochodem rozpočet města Kopřivnice na rok 2015 činí cca 438 miliónu Kč. Naproti tomu rozpočet obce Mutěnice je  pouhých cca 54 miliónů Kč. V Kopřivnici tomu ale zřejmě tak nerozumí a nevědí do čeho je nutné opravdu pořádně investovat.

Kde se vzalo 3,9 milionu? Stále nejasné.

Nicméně pusťte si záznam, třeba zdůvodnění projektanta porozumíte lépe.

Závěr ovšem jasný je. Schody, které se dají postavit z trvanlivějšího a tím i levnějšího materiálu, což by ušetřilo značné množství finančních prostředků, jak na stavbu, tak hlavně na údržbu, budou z toho nejdražšího možného materiálu, tedy pískovce. Proč? Protože třeba taková žula (z níž dělají schody jinde) prostě není dle odborného názoru většiny zastupitelů pro Mutěnice dost dobrá.

CAM02135 Schody Svatobořice-Mistřín, materiál žula, foto: Jaroslav Brožovič.

Jinak jsme rádi, že vystoupení občanů na zastupitelstvu se v Mutěnicích ujalo. Děkujeme všem občanům, kteří se zasedání účastní, kteří se podělí o svůj názor, kteří se o veřejné dění v naší obci zajímají a veřejné záznamy i naše články sledují. Věříme, že zájem zdejších lidí je nejlepší cestou k lepšímu životu v naší obci.

Odkazy:
Návrh projektu Rozhledna Mutěnice
Projekt Rozhledna Kopřivnice