Za podomní prodej se dle vyhlášky pokládá nabídka a prodej zboží nebo služeb, kdy prodejci kontaktují dům od domu potenciální zákazníky přímo v jejich domácnosti bez předchozí objednávky.
Od zákazu si slibujeme hlavně lepší ochranu nejen pro seniory, kteří se přece jenom neumějí orientovat v dnešním světě tak dobře jako mladí a prodejci toho šikovně umí využít. Podomní prodejci často lidi podvedou. Může dojít i k situaci, kdy nejde o podomního prodejce, ale o organizovanou skupinu, která se snaží upoutat majitelovu pozornost, zatímco jiný krade peníze a jiné cennosti.
Trable s podomními prodejci nemají jen senioři, naletět může každý, mladý nebo starý. Mladík v omšelém saku přirozeně nepřináší lejstra se slevou na elektřinu. Přináší lejstra, které vám potřebuje v nestřežené chvíli, záplavě bodrých slov a mámivých příslibů, podstrčit k podpisu a přetáhnout Vás tak k novému dodavateli elektřiny. Dodavateli, u kterého si obvykle zrovna nepolepšíte. Stejně „výhodně“ se prodávají třeba tarify mobilních operátorů, vysavače „zahraniční kvality“ nebo zázračná kosmetika.
Pokud někomu v případě, že je v obci zákaz podomního prodeje, u dveří prodejce zazvoní, má ihned volat policii. Obchodníkům budou za porušení zákazu hrozit pokuty v řádu desítek tisíc. U fyzických osob je na místě pokuta tisíc korun, v přestupkovém řízení pak dokonce až 30 tisíc. U podnikatelů se sankce může vyšplhat až do dvou set tisíc korun.
Zákaz by se netýkal registrovaných charitativních sbírek jako Tříkrálová sbírka. Bát se tak nemusí i prodejci žlutých kytiček Ligy proti rakovině.
Náhledový obrázek: Úřední deska obce Mutěnice, foto: Skočíková Oldřiška