Žabčice jsme Vám už pod nos strkat nechtěli ale….

myslíme si totiž, že máme ve svém programu dostatek jiných zajímavých podnětů. Ale včera (8.10.2014) se vám dostal do schránek podzimní zpravodaj Naše Mutěnice 2014. Uvítali jsme reakci vedení skládky Mutěnice na náš článek o Žabčicích (Petr Blaha “Odpadové hospodářství”, strana 5-6)., jen příště bychom rádi,  měli v rámci předvolební kampaně větší prostor se k němu vyjádřit. Rovněž se nám nelíbí, že toto vyjádření je šířeno prostřednictvím periodika, jež je placeno z veřejných prostředků a ostatní strany a sdružení nemají možnost je použít stejným způsobem.

Teď k faktům

  • Skládka v Žabčicích nikdy neinkasovala 100 miliónů za uložení 200 tisíc tun komunálního odpadu ročně, jak se v tomto článku uvádí. Tato informace je zcela nepravdivá, zda je příčinou neznalost či záměr autora článku, se můžeme jen dohadovat.  Dle slov jednatele Žabčické skládky Mgr. Zdeňka Navrátila, skládka v Žabčicích v rekordních letech 2006 a 2007 uložila cca jen 100 tisíc tun odpadu ročně, za který obec Žabčice pobírala poplatky. Zbytek materiálu je tzv. materiál na technické zabezpečení skládky (který se ukládá i na skládce v Mutěnicích), ze kterého obec příjmy  NEMÁ. Navíc i toto vyčíslení se týká rekordních let, pan Navrátil nám znovu potvrdil, že v průměru skládka v Žabčicích ukládá cca dvojnásobné množství komunálního odpadu oproti Mutěnicím, tak jak v článku původně uvádíme.
  • Dále se v článku uvádí, že firma A.S.A. je na trhu odpadovým lídrem a že je toto jeden z hlavních  důvodů mnohem vyššího výnosu Žabčické skládky. Ano, má pravdu. Zatímco A.S.A  investovala nedávno do jejího rozšíření a zajistila tak její provoz do roku 2025, tak my investujeme 7 miliónů (polovinu na dluh) do sporného projektu překladiště o jehož  finanční stránce nás nikdo v tomto článku neinformuje. Tzn. kolik budou lidé platit za popelnici až se do ceny započtou náklady na zbudování a provoz tohoto zařízení. Toto by byla jistě cennější informace, kterou by občané Mutěnic od oficiálního zpravodaje očekávali – nikoliv částku inkasovanou za odpad  na jiné skládce vycucanou doslova z prstu. Dále zatímco A.S.A. investovala do kamerové systému, který pomáhá zajišťovat kontrolu nad provozem, množstvím a druhem skládkovaného odpadu, zde v Mutěnicích se bez tohoto obejdeme.
  • Když před cca 10 lety v Mutěnicích skládka TKO začínala, tak současný regionální vedoucí firmy A.S.A. Mgr. Zdeněk Navrátil podle svých slov osobně jednal s naším starostou MVDr. Dušanem Horákem a nabízel vedení obce, že firma A.S.A. převezme správu nad Mutěnskou skládkou, stejně jako nad tou v Žabčicích a bude ji provozovat. Proč tehdejší vedení obce na tuto nabídku nekývlo?

Závěrem

Nevím jestli má smysl spekulovat. Ale, co by kdyby např. naši skládku provozovala firma A.S.A . Možná, že bychom pak nemuseli hloubat nad tím, zda realita souhlasí s tím, co je na papíře. Možná by nekolovaly po obci zkazky o tom, že auta jezdí mimo váhu, možná by nám tam firma ENVISERVIS nevozila tisíce tun svého “ekologického” odpadu, možná by se lidé nemuseli bát co je na ní vlastně uloženo, a možná by se pak lidé nemuseli ptát, co tak velice pěkného mají Mutěnice se skládkou oproti obcím, které skládku nemají. Vyplatí se nám skládka ve formě, tak jak je dodnes v Mutěnicích provozována? Neplatíme příliš vysokou daň za těch pár chodníků?

Související