Probíhající sanace a rekonstrukce kulturního domu vzbuzuje silné pochybnosti (XIV. zastupitelstvo, 20.3.2017).

Tentokráte neprotestovali pouze Svobodní. Zastupitel  Marek Ištvánek na základě svých zkušeností doslova řekl, že podle jeho názoru je to vyhozených 10 miliónů. Pan starosta naopak tvrdil, že bez sanace to prostě nejde.  Zastupitel Přemysl Rozehnal bez obalu sdělil, že dle projektanta (tedy názoru odborníků, na které se pan starosta jinak rád odvolává), pro zajištění statiky a bezproblémové úžívání budovy sanace suterénu není nutná.

Výhrady Svobodných se ovšem soustředili především na způsob schválení a financování celého projektu.

Původní projekt totiž počítal s částkou 4,8 miliónu. V rozpočtu byla zastupitelstvem na začátku roku schválena částka na 6,2 miliónu. Až ze zápisu z rady se pak zastupitelé dověděli, že ve výběrovém řízení firma vysoutěžila tuto zakázku za necelých 9 milión.

Zatímco Svobodní byly zneklidněni tím, že nevědí, kde se ony další miliony vzaly a iniciovali schůzku s projektantem (více viz Stává se z kulturního domu černá díra na peníze?), většině ostatních zastupitelů evidentně „přisypávání“ miliónů bez jejich souhlasu  i vědomí nijak nepřekáží.

Nyní  zastupitelstvo schválilo další navýšení, které pravděpodobně není ještě konečné. Přemysl Rozehnal odhadnul celkovou částku i s inventářem až na 12 miliónů a doslova prohlásil: “Možná jsme si na začátku měli položit otázku, jestli za 12 miliónů nejsme schopni postavit hospodu na zelené lůce a nebo i dvě.”

Zastupitel za nezávislé Petr Blaha se zjevně výhradami Svobodných cítil být silně rozhořčen. Projektu se zastal a vyjádřil znepokojení nad tím, že v Mutěnicích kvůli neustálým výhradám nebude chtít žádná firma stavět. Doslova prohlásil: …všechno je špatně, všecí to tady rozkrádáme, jsme trafikanti….já si myslím, že je potřeba, abychom něco dělali, ať tady ta obec trošku vzkvétá a něco se tu dělá a ne pořád všeckému házet klacky pod nohy.”

Na tento spíše emotivní projev reagoval v celku věcně pan Rozehnal: V jiných obcích se staví tak, že se výběrového řízení, tak jako v případě schodů, zúčastní 10 až 15 firem. Nemyslím, že je tady málo firem, my jenom málo firem oslovujeme a pořád dokola ty samé….projekt se měl doladit, tak jak se doladil projekt schodů a pak se teprve mělo vypisovat výběrové řízení”

Své pochybnosti ohledně konkrétního průběhu samotné stavby a předložených změnových listů vyjádřil i zastupitel Jaroslav Brožovič. Svobodní tak návrh “nasypání” dalších financí do tohoto projektu nepodpořili.

Související odkazy:

Na podpoře dotace pro výstavbu schodů do kostela se Svobodní neshodli.

Bylo se mnou zahájeno trestní řízení. Prohlásil starosta obce Mutěnice.

XIV.veřejné zasedání Zastupitelstva obce Mutěnice – vidozáznam.