Obci vznikla škoda 750 tisíc, tvrdí zastupitelé za Svobodné v Mutěnicích

Na veřejném jednání obecního zastupitelstva v Mutěnicích dne 16.2.2016 vyjádřill zastupitel za Svobodné Jaroslav Brožovič podezření, že obci vznikla škoda velkého rozsahu a to při realizaci investiční akce “Přeložení kanalizace u Základní školy”, jež v obci koncem roku prováděla firma Vodohospodářské stavby Javorník – CZ, s.r.o. Jednalo se o opravu poškozené kanalizace, jež si vyžádala okresní hygiena kvůli provozu kuchyně místní základní školy.

Svá podezření doložil fotografiemi z místa realizace zakázky a dalšími zjištěnými fakty, jež získal z projektové dokumentace, fakturace a konzultacemi s odborníky z oboru stavebnictví.

“Na mnou pořízených fotografiích je jasně vidět, že firma použila k opravě levnější trubky polské výroby  „Pragma“ od výrobce „Pipe Life“,  na místo kvalitnějších trubek německé výroby, které byly obci naúčtovány”  říká Jaroslav Brožovič.“ Mutěnicím tak vznikla škoda cca 100 tisíc.” dodává.

Fotografické důkazy pak dále směřují k tvrzení, že trubky nebyly zasypány štěrkem, jak určoval projekt, a jak firma obci vykázala, ale původní hlínou z výkopu.

“Celá zakázka vzbudila moji nedůvěru zejména tím, že původní odhadované náklady v projektu byly pouhých 600 tisíc,- Kč, ale skutečná realizace nakonec obec stála téměř 1,5 miliónu” říká  Brožovič.

Svobodní jsou přesvědčeni, že veřejná zakázka na přeložku kanalizace obsahuje ještě další podezřelé položky a že celková škoda by se mohla vyšplhat až na 750 tisíc, a proto včera na zastupitelstvu navrhli její prověření. Zastupitelstvo a členové kontrolního výboru tak budou na návrh místostarosty  Petra Bízy a se souhlasem většiny přítomných zastupitelů, zakázku důkladně kontrolovat.

Starosta MVDr. Dušan Horák na veřejném jednání zastupitelstva prohlásil: “Ta stavba, která byla provedena, se domnívám, a nemám důvod tomu nevěřit, byla provedena a vyfakturována správně”  Ale zároveň dodává “Já se ničemu nebráním, to v žádném případě, ať se to prošetří, nevidím v tom problém.”

“My nemůžeme dneska rozhodnout; pojďme na policii, zažalujme nebo reklamujme  stavbu. To jediné, co bychom měli dělat, je ustanovit pracovní skupinu, která vyšetří všechny skutečnosti a získáme tak podklady pro radu nebo zastupitelstvo.” shrnuje Přemysl Rozehnal, rovněž zastupitel za Svobodné, kteří jsou s rozhodnutím zastupitelstva v této věci spokojeni.

Tiskovou zpráva ze dne 17.2.2016

Svobodní Mutěnice, www.svobodni.mutenice.info.

Kontaktní osoba: Josef Vagunda-Drgáč, mobil: 605443839, svobodni@mutenice.info

Fotografie: Fotogalerie investiční akce přeložení kanalizace u ZŠ Mutěnice

Tisková zpráva ve Wordu: Tisková zpráva investiční akce přeložení kanalizace u ZŠ.docx

Další informace: Zastupitelstvo bude prověřovat investiční zakázku. Možná škoda je až 750 tisíc.