O tom, jak se v naší obci nedělají žádné výjimky

“Já nevím, proč- by Mutěňáci nemohli mít předkupní právo na pozemek v Mutěnicích?.”
(Přemysl Rozehnal – zastupitel obce, Svobodní Mutěnice, IV. veřejné zasedání zastupitelstva obce Mutěnice, 28.4.2015)

Zastupitelstvo po dlouhé debatě nakonec vyhlásilo majetkoprávní záměr na výkup pozemků „Za Fišmanovým“, kde většina majitelů vyjádřila ochotu své pozemky za cenu 200,-Kč/m² prodat. Nicméně jak pan starosta sám řekl v závěru: „pokud nebudou lidé vstřícní vyhlášený majetkoprávní záměr  může zastupitelstvo kdykoliv zrušit.“

Námi požadované předkupní právo, jež nestojí obec ani korunu, bylo nepřekonatelnou překážkou pro schválení našeho kompletního návrhu a bylo vyhlašováno za jakousi „výjimku“. Za to ponechat majiteli “Za benzinkou” sedm stavebních míst zdarma, což celý projekt pro obec i budoucí stavebníky značně prodražuje, se považuje za zcela standartní.

Na jednu stranu pan starosta mluví o tom jaké čekají celý projekt komplikace kolik s ním bude práce, na druhou stranu  předkupní právo, které by mu jednání s lidmi usnadnilo a nestojí ho ani “halíř” odmítá, stejně jako pomoc při jednání s vlastníky, kterou jsme v návrhu nabízeli a kterou původně sám požadoval.

Navzdory tomu doufejme, že vedení obce bude v jednání s vlastníky pozemků úspěšnější než dosud a stavební místa „Za Fišmanovým” se v Mutěnicích stanou konečně realitou.P1140641

Celý záznam jednání najdete ZDE, přidáme pár dalších komentářů k tomu, co  bylo řečeno.

“Některé informace, co jste řekl jsou zavadějící”
“Bylo by potřeba kdyby ty věci byly skutečně faktické.”
(Dušan Horák – starosta obce Mutěnice)

Jak víc faktické by ještě měly být? Máme vážně věřit, že skutečnost, že projekt “Za benzinkou” vychází dráž a existuje možnost, že by na něj obec v budoucnu mohla doplatit, přesně jak to pan Rozehnal popsal, je smyšlenka, která není podložena dostatkem faktických informací?  V čem je informace o pozemcích, které obec „Za Fišmanovým” už vlastní a v tomto okamžiku jí to ušetřilo investici za cca 900 000,- Kč “spekulací” ? Kdyby jste byli podnikatelem  a byli to Vaše vlastní peníze, tak byste k těmto faktům nepřihlíželi? Nebylo by pro Vás důležité, že část pozemků již vlastníte? Nezjišťovali byste si současnou tržní cenu? Nevadila by Vám vyšší odhadovaná cena u druhého projektu? Nepokoušeli byste se odhadnout budoucí cenu? A to vše bez ohledu na to, že nevíte přesně, co budoucnost přinese a jaká nakonec bude cena reálná?

Proč jsou odhady pravděpodobné prodejní ceny u projektu z veřejných prostředků něco, co pan starosta odmítá jako “spekulaci”?

“Pravidla musejí byt jasně daná. Žádné výjimky, protože jakmile dáte vyjímku, tak se do toho tak zamotáte, že za chvílu nevíte čí jste. …..za m² 200,-Kč bez jakýkoliv výjimek a pro všechny stejné podmínky rovné.”
(Dušan Horák – starosta obce)

Souhlasíme o žádnou vyjímku jsme neusilovali, všem majitelům mělo být nabídnuto stejné předkupní právo na pozemek, za který by řádně zaplatili, nikomu jsme nehodlali nechat sedm stavebních míst zcela zdarma.

Zatím jsme čistě osobně vypozorovali zvláštní věc. Bylo mnohem jednodušší domlouvat se s vlastníky pozemků a vysvětlit jim, ať se zastaví na obci a projeví souhlas s prodejem osobně, aby paní Hrabinová mohla jejich pozemek tzv “zažlutit”, než se na čemkoliv dohodnout na zastupitelstvu obce Mutěnice. To zda jsou to “Svobodní”, kdo se brání diskusi, úpravám a změnám svých návrhů a nejedná věcně a konstruktivně nechám na zvážení občanů samotných.

Tímto bychom rovněž rádi poděkovali  všem vlastníkům „Za Fišmanovým”, se kterými jsme jednali, a kteří si udělali čas naše argumenty vyslechnout, a to bez ohledu na to, zda se  nakonec rozhodli s prodejem souhlasit či nikoliv.