Centrum sociálních služeb

Nesporným faktem je, že všichni stárneme. Připusťme si, že většina z nás se stáří dožije. Otázkou je, kdo se o nás postará, až nebudeme z jakéhokoliv důvodu (zdravotního, finančního) soběstační a budeme potřebovat něčí podporu či péči.

Rodina je samozřejmě na prvním místě, ale ne všichni si mohou dovolit v dnešní hektické době pečovat o své blízké. Když se na to podíváme z druhé strany, chtěli byste svou rodinu zatěžovat péčí o vás?

Nemáme mezi námi jen staré lidi, ale i dlouhodobě nemocné, umírající a taky jinak hendikepované, na které nesmíme zapomínat.

Díky sociálním službám je v dnešní době spoustu možností, myslím, že by se v naší obci mělo vybudovat centrum sociálních služeb, kde by byl dům s pečovatelskou službou, hospic a odlehčovací služby pro rodiny, které se starají o nemohoucího člena rodiny. Měli by možnost odpočinout si a věnovat se i sami sobě, protože jejich péče je náročná a vyčerpávající. Inspirující může být Centrum sociálních služeb Kyjov, které funguje od roku 1994 a neustále se rozšiřuje.

Financování projektu a provozu je částečně možné z evropských sociálních fondů, Jihomoravského kraje, pod který nyní přecházejí veškerá sociální zařízení a samozřejmě ve spolupráci s obcí.

Největší přínos vidím v tom, že rodinám odpadne starost kam svého blízkého umístit, nemusí dojíždět do vzdálených zařízení a hlavně Mutěňáci zůstanou v Mutěnicích, což většina jistě ocení, protože každý z nás nese špatně jakékoliv odloučení.

Pozn: Náhledový obrázek foto Vlastimil Novotný