Veřejný úřad má být vykonáván veřejně.

Proč někteří politici mají rádi veřejně dostupné informace?

Proč je politici rádi nemají, to všichni víme. Když jsou výběrová řízení a smlouvy veřejné, špatně se dohazují „kšefty“ kamarádům, no a když se nedohazují „kšefty“ kamarádům, nejsou úplatky. Když Vám občané koukají moc pod prsty, musíte makat a když něco „zvoráte“ dají Vám to tzv. „vyžrat“ a to nemluvě o politických oponentech.

Takže mnohem větší záhada je, proč je tomu u některých politiků naopak. Vlastně je to jednoduché, jen u nás trochu nezvyklé.

“Veřejně dostupné informace a to, čemu se jinak říká „Transparentnost v obcích“, prostě usnadňuje těmto politikům práci.”

Jak se vyjádřil kdysi jeden starosta: „Nejsem odborník na všechno a všechno nepohlídám, ale když uveřejníme všechny smlouvy, veřejné zakázky, výběrová řízení na internetu a bude to třeba z oboru IT, tak se nějaký šťouravý občan, který mi tam napíše, že nabídka nebo smlouva nejsou zase tak výhodné, jak vypadají, pravděpodobně najde.“

“Jinak řečeno občané pohlídají jak Vás, tak „vyčůrané“ firmy nebo třeba i ne zrovna poctivé úředníky, kolegy radní či zastupitele.”

Ale to není vše. Jak se říká, dobré zboží se chválí samo. Jenže nejdřív to zboží musíte umístit do výkladní skříně nebo na pult, aby si je zákazník mohl prohlédnout. Když ho nikomu neukážete, tak neprodáte, ať je sebelepší. No a výkladní skříní dobrého politika jsou „veřejně dostupné informace“. Někdo tomu říká „Průhledná radnice“, „Otevřený úřad“, „Transparentní obec“, je to totéž. Znamená to jediné, dát občanům k dispozici veškeré informace dle zásady „Co není tajné, je veřejné“ a zapojit je do dění na “radnici”, co nejvíce.

“Dobrý politik totiž veřejný úřad vykonává veřejně a tak se vlastně chlubí svou dobře odvedenou prací.”

Rovněž je pro něj mnohem jednodušší tuto práci vykonávat, když ví, že občané na jeho kolegy, kteří nedělají, co by měli, prostě vidí a stejně tak vidí podklady na základě, kterých se on i jeho kolegové rozhodují. Každý má možnost si vše ověřit přímo, žádné zprostředkované informace. Můžete si rovnou zjistit, jak Vámi zvolený politik hlasoval, jaké návrhy či připomínky vznesl  a na základě jakých informací.

Zkrátka, chcete, aby se dobří politici ve Vaší obci cítili jako ryba ve vodě? Chcete, aby do voleb u Vás takoví politici kandidovali? Podporujte „veřejnou dostupnost všech informací“. Buď tím, že budete volit ty politiky, kteří ji chtějí nebo tím, že jako občané budete „veřejnou dostupnost“ všech informací po svých politicích požadovat. Tu možnost máte, dávají Vám ji naše zákony. Takže požadujete informace na základě zákona 106/1999 Sb.,  sepisujte stížnosti, obracejte se s požadavky, využívejte možnosti podávat petici. Jak řekl jeden náš kolega: „Veřejnou politickou práci můžete dělat i jako občan, ta funkce k tomu zase není tak důležitá.“

 

 

Zdroj informací:Mgr. Jan Farský – Transparentní a otevřené město – jak začít?, 26.11.2014

Pozn: Použito video organizace Oživení Občanské Sdružení.

Pozn: Náhledový obrázek tabulka obcí, jež zveřejňují nebo se chystají zveřejňovat smlouvy obce viz článek Kdo jak zveřejňuje měsíc po volbách., Oživení Občanské Sdružení.